Projekt "Bezpečná třída" - primární prevence pro 1. stupeňZpět

Vážení rodiče, přátelé školy,

v roce 2016 obdržela škola podporu MŠMT pro realizací preventivního programu na 1. stupni naší školy Bezpečná třída.

Program vedeme s kolegyní Mgr. Alžbětou Čadilovou. Je složen z tematicky zaměřených bloků. Cíl programu lze shrnout jednoduše - chceme podpořit u dětí  rozvoj dobrých vztahů, empatie, vzájemné tolerance a  spolupráce a  vybavit je základními informacemi, kde hledat pomoc. Pokud podpoříme u dětí tyto kvality, můžeme významně snížit v budoucnosti výskyt negativních projevů ve vzájemném soužití - mám na mysli hlavně šikanu.

Základem programu jsou cílené hry (na komunikaci, na spolupráci, na porozumění vlastním pocitům a pocitům druhých, na přijímání různosti), klademe ale mimořádnou pozornost na následující diskuze a reflexi dětí. A máme společná pravidla skupiny, která v programu neustále procvičujeme - nasloucháme si, respektujeme se navzájem, chováme se bezpečně k sobě i druhým.

Projekt má dobrý ohlas u rodičů. Velkou radost nám dělá spolupráce s našimi učiteli, kteří se programu aktivně účastní, debatují s námi o dětech,  učíme se prostě všichni navzájem. Mimořádný přínos programu spatřujeme v tom, že program probíhá intenzivně, v rámci školy a že na informace získané v programu lze ihned navázat další spoluprací třídního učitele, školního psychologa, výchovného poradce a metodika prevence přímo na škole. A co je nejdůležitější - děti se na program těší, jsou v programu velmi aktivní a dokonce si již začínají formulovat témata dalších setkání.

V případě jakýchkoliv dotazů k programu neváhejte kontaktovat mě nebo vedení školy.

Mgr. Olga Kučerová

Školní psycholog - lektor programu